Europa Finlandia Podróże Weekendowe wypady

Nadeszła zima

Muszę przyznac, że fiński krajobraz nie zrobił na mnie ogromnego wrażenia latem. Jednak sytuacja diametralnie się zmienia, gdy nadchodzi zima. Fińska Laponia jest często nazywana baśniową zimową krainą i jest ku temu dobry powód.

Zimą w całej Finlandii budowane są unikalne konstrukcje z lodu i śniegu. Jedną z nich jest SnowVillage, który z roku na rok całkowicie zmienia wygląd, aby zaskoczyć odwiedzających. W zeszłym roku, przy współpracy z HBO Nordics, tematem przewodnim hotelu była Gra o tron! Nie lada gratka dla fanów tego serialu telewizyjnego (za którego też się uważam) 🙂

 

Z racji tego, że w kwietniu 2019 wreszcie się dowiemy, kto ostatecznie zasiądzie na Żelaznym Tronie, SnowVillage postanowiło jeszcze raz podjąc współpracę z HBO Nordics i stworzyć od nowa wioskę opartą na scenach i postaciach z GOT. Nadal więc macie szansę, aby spędzic niezapomniany dzień za kołem podbiegunowym i spac na lodowym łóżku, bacznie obserwowanym przez Nocnego Króla!

Coroczna budowa rozpoczyna się zazwyczaj w listopadzie, a do stworzenia tej fantastycznej wioski wykorzystuje się ok. 20 milionów kilogramów śniegu i 350 000 kilogramów krystalicznie czystego, naturalnego lodu (zebranego z pobliskiej rzeki). Recepcja, toalety i główna restauracja są ogrzewane. Prawdziwa zabawa rozpoczyna się po wejściu do głównego budynku wykonanego z lodu. Korytarze i apartamenty są pełne niesamowitych rzeźb lodowych! Znajdziecie tu także Lodową Restaurację (z pyszną tradycyjną kuchnią fińską), lodową kapliczkę (na zimowe wesela) i oczywiście lodowy bar.

 

Nie zapomnijcie zabrac ze sobą odpowiednich ubrań zimowych! Chociaż temperatura wewnątrz SnowVillage utrzymuje się na „komfortowym” poziomie -5 stopni (nawet jeśli  jest -25 stopni na zewnątrz), nadal może być zimno, szczególnie jeśli spędzisz w okolicy cały dzień. Rozważcie także możliwośc spanie w lodowatym pokoju – niezapomniane arktyczne przeżycie! Wtedy też można nacieszyć się miejscem bez cienia turystów. Nie zaleca się spania w lodowym hotelu dłużej niż jedną noc, więc jest to idealny pomysł na spędzenie weekendu. Ta magiczna kraina śniegu i lodu znajduje się 30 km od lotniska w Kittilä. Niestety do wioski nie kursują autobusy, a taksówka może okazac się dość droga. Najlepszą opcją jest wynajęcie samochodu. Można wtedy bez stresu podziwiać piękne otoczenie!

Leave a Reply